Wyświetlanie wszystkich wyników: 23

90,00  z VAT
Brak w magazynie
90,00  z VAT

Części do AR 15 / 10 / 9 itp.

Rura gazowa AR15 / AR10 – FAXON – Mid Length

90,00  z VAT
Brak w magazynie
90,00  z VAT
Promocja!
Faxon Firearms to część dużo większej, ale nadal rodzinnej firmy Faxon Machining.
Firma-matka zajmuje się obecnie dostawami precyzyjnych elementów dla różnych gałęzi przemysłu. W jednym z marsjańskich pojazdów były zainstalowane części wyprodukowane przez nich.
Faxon Firearms powstał trochę jako projekt hobbistyczny. Obaj bracia Faxon interesują się bronią. Robert zaprojektował karabinek ARAK-21 i postanowił go wyprodukować siłami swojej fabryki. Z czasem, firma stała się liczącym producentem i dostawcą luf do pistoletów oraz karabinów.
Obecnie jest to już rozbudowana linia produktów od pistoletów FX19, przez karabinki 22LR, AR9, AR15, AR10 czy też repetiery z nowej linii X7. Dodatkiem jest linia produkująca akcesoria.
Faxon Firearms jest w stanie produkować w swoich zakładach karabinki od A do Z, jednak ze względów biznesowych „drobnica” jak np. zwalniacze magazynka czy piny dostarczana jest od zewnętrznych dostawców.
Co wyróżnia karabinki Faxon’a?
Przede wszystkim lufy – coś od czego firma zaczęła działalność i co nadal jest główną dźwignią firmy. Lufy Faxon Firearms zasłynęły ze swojej jakości. Przy stosunkowo niewygórowanej cenie co osiągnęli głównie dzięki ich produkcji od surowego kawałka stali aż po finalny produkt oraz efektowi skali czyli dużym nakładom produkcyjnym (dostarczają lufy do innych podmiotów np. lufy z oferty Brownell’s są produkowane przez Faxon’a).
  • Do najważniejszych zalet należą:
    • modele Match wykonane są ze stali nierdzewnej 416-R
    • modele Duty wykonane są ze stali 4150CMV
    • Innowacyjne profile luf jak Gunner czy Pencil.
    • doskonałe QC – szereg kontroli jakości podczas produkcji, zarówno zautomatyzowanej jak i ręcznej, po gwintowaniu sprawdzane są średnice przekroju i koncentryczności przewodu lufy a wszystkie egzemplarze mające powyżej .0002″/0.00508mm odchyłu od normy są odrzucane, następnie nadawany jest profil lufy w zależności od modelu i przeprowadzany jest test MPI – magnetic particle inspection który pozwala wykryć wszelkie pęknięcia i deformacje w strukturze stali powstałe w wyniku obróbki. Finalnie, w każdej lufie, ręcznie sprawdzany jest headspace komory nabojowej oraz ogólne wykonanie. Dopiero po tej kontroli, lufy otrzymują grawer z logiem producenta co jest swoistą obietnicą dotrzymania najwyższych standardów jakości).
      Jeden z procesów QC w fabryce Faxon Firearms
    • Gwintowanie metodą przeciągania (Button Rifling) – proces polega na jednorazowym przeciągnięciu narzędzia (button) co pozwala zmniejszyć koszt produkcji, uprościć QC (jeśli coś pójdzie nie tak widać to od razu i lufa jest odrzucana) a jednocześnie dzięki dostępowi do precyzyjnych maszyn proces jest nieporównywalnie bardziej powtarzalny niż na początku rozwijania tej metody. W trakcie przeciągania następuje proces kucia na zimno podobny do tego z metody kucia na zimno (cold barrel forging) z tą różnicą, że ściskanie i utwardzenie materiału następuje bardziej miejscowo (jedynie w przewodzie lufy) i mniej udarowo co powoduje mniejsze naprężenia w materiale. Ponadto względem metod wycinania gwintu nie występują pozostałości w postaci wiórów metalu a powierzchnia nie wymaga dalszej obróbki mechanicznej (polerowania).
    • Gwint 5R w modelach MATCH – posiada nieparzystą liczbę bruzd (w opozycji do najpopularniejszej opcji 6 bruzd), co przekłada się na to, że pole gwintu wypada nad bruzdą zamiast nad kolejnym polem. Dzięki temu pocisk jest mniej zgniatany i ulega mniejszej deformacji. Pozwala to osiągnąć wyższą precyzję, wyższą prędkość wylotową, zmniejszone odkładanie się nagaru oraz wydłuża żywotność lufy. Jest to pośrednia opcja pomiędzy klasycznym gwintem a gwintem poligonalnym. Czyszczenie jest również łatwiejsze dzięki bardziej otwartemu kątowi ścianki bruzd.
      https://www.youtube.com/watch?v=0yEqvuPLYqI&ab_channel=Iraqveteran8888
    • powłoka QPQ Salt Bath Nitride lub PVD (Physical Vapor Deposition) w zależności od modelu. Głównie stosowana jest ta pierwsza. Jest to termochemiczny proces polegający na podgrzaniu lufy w bogatym w azot otoczeniu (stopione sole) a następnie schłodzeniu w oleju co prowadzi do łączenia się atomów azotu ze stalą. Powstaje dzięki temu wysoce wytrzymała mechanicznie oraz korozyjnie warstwa, która prócz zewnętrznej powłoki wnika również głęboko w strukturę stali tworząc strefę buforową.
      Co to oznacza? W odróżnieniu od powłoki np. chromowanej gdy owa zewnętrzna powłoka zostanie starta nie mamy pod nią od razu czystej stali a stopniowo docieramy do stali z coraz mniejszą zawartością atomów azotu.
      Sama komora lufy jest jedynie poddana obróbce cieplnej i oksydowana na czarno (lub stosowana jest powłoka nikowo-teflonowa w modelach Match) w celu zachowania maksymalnej wytrzymałości.
      Powłoka ta jest stosowana na lufach ze stali nierdzewnej 416-R jak i ze stali 4150CMV
      Powłoki PVD spotykane są w lufach gdzie wymagana jest dokładna kontrola procesu gdzie powłoka jest nakładana (np. lufy z wykończeniem kameleon).
    • odpuszczanie termiczne – wszystkie lufy przechodzą proces atmosferycznego odpuszczania termicznego. Dzięki któremu ze struktury stali usuwane są naprężenia powstałe w wyniku obróbki mechanicznej i termicznej (powłoka QPQ Nitride) a to prowadzi do zwiększenia niezawodności i powtarzalności lufy. Szczególnie widać to po lufach typu pencil które przez swą konstrukcję wrażliwe są na efekt pionowego rozrzutu wraz z rozgrzaniem lufy, odpuszczenie termiczne na etapie produkcyjnym pozwolił znacznie zredukować ten efekt w lufach Faxona’a.
    • żywotność – Faxon Firearms nie może zagwarantować konkretnej żywotności luf gdyż są to czynniki zależne od kalibru, intensywności użytkowania (w szczególności mowa o strzelaniu z mocno nagrzanej lufy co występuje szczególnie przy ogniu samoczynnym ale również przy intensywnym strzelaniu z tłumikiem), jakości i rodzaju amunicji oraz częstotliwości czyszczenia. Mając na uwadze powyższe Faxon, uśredniając, zakłada żywotność swoich luf na poziomie 20.000 – 30.000 strzałów przy regularnym czyszczeniu i unikaniu strzelania na przegrzanej lufie. Natomiast są egzemplarze testowe które mając ponad 30.000 strzałów nie okazują oznak nadmiernego zużycia.
    • skupienie – Faxon nie gwarantuje, że ich lufy osiągną takie czy inne skupienie, wynika to z prostego fakty że wpływa na to wiele czynników (receiver, zamek, amunicja, optyka, mechanizm spustowy czy finalnie sam strzelec i kombinacje wymienionych).
      Z drugiej strony Faxon Firearms gwarantuje koncentryczność przewodu lufy która nie odbiega na więcej niż .0002″/0.00508mm, co od strony mechanicznej jest w stanie zapewnić doskonałą celność.
  • FAXON Firearms nie zakłada potrzeby docierania lufy gdyż zastosowana powłoka QPQ Nitride tego nie wymaga. Jednakże jeśli ktoś chce takową procedurę przeprowadzić aby osiągnąć maksymalne możliwości lufy, Faxon zaleca następująco:
    • Oddać 1 strzał, wyczyścić miedź z przewodu lufy. Powtórzyć dwukrotnie.
    • Strzelić 5 razy, wyczyścić miedź z przewodu lufy.
    • Strzelić 10 razy, wyczyścić miedź z przewodu lufy
      Faxon Firearms stanowczo odradza stosowanie stalowych wyciorów, spotykanych np. w zestawach wojskowych, gdyż ich nieuważne użycie może spowodować uszkodzenie przewodu lufy.

Co do pozostałych komponentów uwagę warto zwrócić również na produkowane przez nich BCG.

  • Zamki – wykonane ze stali 9310. Zapytacie dlaczego nie Mil-Spec C158? Krótka odpowiedź: standard Mil-Spec był ustanawiany w latach 60 ubiegłego wieku i od tamtej pory metalurgia poszła znacznie do przodu a to co sprawdziło się wtedy nie znaczy że jest nadal najlepszym rozwiązaniem (mil-spec wyraża minimum jakie ma spełnić dany element, a stal 9310 w warunkach laboratoryjnych uzyskuje do 7% wyższą wytrzymałość niż C158).
    Dłuższa odpowiedź (ale też nie wchodząca zbyt głęboko w temat): Stal 9310 to to samo co C158 ale z dodatkiem moblidenu, który znacząco ułatwił obróbkę, a to przekłada się na cenę gotowego produktu. Obie stale aby uzyskać pełnię swoich możliwości nadal potrzebują obróbki (termicznej i chemicznej), proces ten dzięki dodatkowi moblidenu w 9310 jest łatwiejszy przez co znacznie bardziej powtarzalny (w 9310 zazwyczaj utwardza się poprzez powłokę azotową). Stal C158 aby uzyskać te same efekty wymaga zachowania znacznie bardziej restrykcyjnych procedur produkcji aby uzyskać ten sam efekt (w C158 jest to zazwyczaj powłoka fosforowa). Realnie niewielu producentów trzyma się tego (wypuszczając po prostu gorszy produkt z ładną metką C158) a ci którym zależy na najwyższej jakości są nieliczni i po prostu drożsi np. LMT.
    Finalnie sama stal C158 jest droższa w zakupie gdyż jest to stal na licencji firmy Carpenter (stąd literka C w nazwie), a stal narzędziowa 9310 jest uniwersalnym standardem ANSI.
    Zamki FAXON Firearms posiadają azotową powłokę QPQ Nitride, tak jak ich lufy.
  • Suwadła – wszystkie produkowane przez FAXON Firearms są przetestowane i dopuszczone do używania z ogniem ciągłym (nawet modele Ultralight!), dodatkowo:
    • dzięki użyciu stali 9310 oraz 8620 pozwoliło zredukować wagę o około 28% względem Mil-Spec przy zachowaniu tej samej wytrzymałości (a to pozwala na mniej gazów potrzebnych do obsługi układu, mniejszą masę ruchomą wpływającą na podrzut i odrzut oraz mniejsza masę do dźwigania przez użytkownika w myśl gramy tworzą kilogramy).
    • Powłoki QPQ Nitride oraz PVD czynią suwadła znacznie bardziej wytrzymałymi zarówno mechanicznie jak i korozyjnie względem powłok chromowanych czy fosforyzowanych.
    • Wykończenie Superfinish – dodatkowy proces produkcyjny usuwający wszelkie niedoskonałości z powierzchni metalu, osiągamy dzięki temu niższe opory tarcia co zwiększa żywotność elementu.

Na ShotShow 2024 bracia FAXON zaprezentowali nową linię repetierów opartych o system Remington 700. O FX7 napiszemy jak tylko pojawi się więcej informacji.